Planowanie budżetu domowego – podstawy

oszczędności

Budżet domowy to podstawa w każdej rodzinie, ponieważ rozsądne zaplanowanie budżetu na najbliższy czas sprawi, że pod koniec miesiąca rodzina nie będzie miała problemów z pieniędzmi i nie będzie musiała zapożyczać się u znajomych lub w bankach. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się podczas planowania budżetu domowego, tak aby nie musieć liczyć na wsparcie finansowe od osób trzecich. Kłopoty finansowe mogą przydarzyć się każdemu, jednak jeśli ktoś będzie rozsądnie gospodarował pieniędzmi w swoim domu na pewno zniweluje ryzyko wystąpienia takich sytuacji do minimum.

Określenie przychodów oraz wydatków

W pierwszej kolejności powinno się zapisać na kartce wszystkie swoje przychody miesięczne, a więc mogą to być:

  • pensja,
  • emerytura,
  • renta.

Należy wtedy dokładnie wyliczyć kwotę, która po zsumowaniu tych kategorii wyjdzie zainteresowanemu i zapisać ją na kartce obok ramki przychody. Potem to samo należy zrobić z wydatkami stałymi, do których można zaliczyć:

  • czynsz,
  • jedzenie,
  • ubezpieczenie,
  • rozrywkę,
  • ubrania,
  • kredyty,
  • transport.

Oczywiście może być tego trochę więcej, jednak każda rodzina powinna wiedzieć najlepiej, na co każdego miesiąca wydaje pieniądze i w jakich kategoriach obracają się wydatki. Po zsumowaniu wszystkich tych kategorii wyjdzie kolejna kwota, którą trzeba zapisać przy ramce z wydatkami. Wtedy też powinno podliczyć się ogólne saldo miesięczne rodziny, a więc od przychodów odjąć wydatki. Jeśli pozostanie kwota wynosząca kilkaset złotych, to nie jest najgorzej, ponieważ co miesiąc przytrafiają się różne nieprzewidziane wydatki, takie jak: leki, podręczniki szkolne, naprawa sprzętu AGD lub RTV, itd. Właśnie po to jest te kilkaset złotych w nadmiarze, aby w razie czego móc z nich skorzystać. Rozsądnie planując budżet nie będzie się niczym zaskoczonym i będzie można przygotować się na każdy wydatek, jeśli oczywiście nie będzie on zbyt wysoki.

Stworzenie planu oszczędzania

Istnieje też coś takiego jak plan oszczędzania, dzięki któremu można ustalić na początku miesiąca kwotę, którą będzie odkładało się do koperty lub na konto bankowe, na założonej lokacie. Oczywiście jest to kwota, która może ulegać zmianom, ponieważ wszystko zależeć będzie właśnie od tego, ile wynosić będą konkretnie danego miesiąca wydatki nieregularne, bo nie do końca się da to przewidzieć. Można jednak przyjąć, że co miesiąc będzie się odkładało np. 400 złotych. W jednym miesiącu może to być 300 złotych, z kolei w innym 500 złotych. Ważne jest jednak to, aby trzymać się ustalonych widełek, tak aby suma na koncie lub w kopercie z czasem się powiększała. Warto ustalić też cel takiego oszczędzania, a więc np. zakup nowego auta, wycieczka do egzotycznego kraju lub też coś innego. Mając cel, zdecydowanie łatwiej jest oszczędzać pieniądze, jednak nie powinny być one trzymane w portfelu, bo wtedy można bardzo łatwo je roztrwonić i zniweczyć cały swój wysiłek włożony w oszczędzanie.

Wydawać pieniądze tylko na potrzebne rzeczy

Nie ma nic gorszego niż wydawanie pieniędzy na całkowicie zbędne rzeczy, które będą potem miesiącami leżały w piwnicy, na strychu czy też w kącie pokoju. Warto przy ustalaniu budżetu domowego ustalić kwotę wolną dla każdego członka rodziny, którą może on przeznaczyć na własne wydatki, oczywiście jeśli do budżetu dokłada się każdy członek rodziny. W końcu ludzie potrzebują mieć swoje pieniądze, aby kupić sobie drugie śniadanie, czy też jakąś inną rzecz. Jeśli chce się jednak oszczędzać nie można udać się do sklepu i wydać 200 złotych więcej niż się zamierzało, bo wypatrzyło się w danym momencie jakąś atrakcyjną cenowo rzecz. Warto skonsultować to najpierw z pozostałymi członkami rodziny, czy dany przedmiot, aby na pewno jest potrzebny w domu, czy jest to może zachcianka jednej osoby. Marnotrawienie pieniędzy na zakupach to najgorsza rzecz dla budżetu domowego, wtedy też właśnie ludzie popadają w długi i nie są w stanie samodzielnie finansować swoich najważniejszych potrzeb w ciągu miesiąca, musząc pożyczać pieniądze od innych.