Pożyczki ratalne w ofercie instytucji pożyczkowych - KNPRK

pozyczki na raty

Pożyczki ratalne w ofercie instytucji pożyczkowych

Dzisiejsze instytucje pożyczkowe udostępniają w swoich ofertach już nie tylko takie rozwiązania, jak tradycyjne chwilówki, lecz także między innymi linie pożyczkowe, pożyczki pod zastaw a także coraz bardziej popularne długoterminowe pożyczki ratalne. Ten ostatni wariant pozabankowych produktów pożyczkowych zasługuje na szczególną uwagę, i to więcej niż z jednego powodu. Pożyczki na raty dostępne w ofertach niektórych instytucji pożyczkowych stanowią bowiem jednoznaczny sygnał, iż podmioty z branży pozabankowej zaczynają coraz poważniej rywalizować z bankami.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że pożyczki na raty w instytucjach pożyczkowych nierzadko odznaczają się naprawdę atrakcyjnymi warunkami, zarówno w zakresie wysokości kosztów, jak też maksymalnego okresu trwania pożyczki. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju rozwiązania dodatkowe, takie jak pożyczki za darmo(przy RRSO wynoszącym 0%), programy lojalnościowe dla klientów terminowo spłacających swoje zobowiązania a także kody promocyjne czy też promocje okolicznościowe.

Czy pozabankowe pożyczki ratalne są równorzędną konkurencją dla kredytów w bankach?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie jest dosyć trudne, ponieważ trzeba tutaj wziąć pod uwagę kilka odmiennych czynników. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że oferta większości instytucji pożyczkowych ma charakter dwuwymiarowy, a mianowicie zawiera w sobie:

  • 1. Ofertę bazową w zakresie warunków pożyczek
  • 2. Ofertę dodatkową(promocje, programy lojalnościowe i tak dalej)

Przeważnie z kredytami bankowymi porównuje się jedynie bazową ofertę instytucji pożyczkowych, co niestety prowadzi do zniekształcenia obrazu sytuacji. Oczywiście, w takiej sytuacji porównania wypadają na korzyść banków. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że dodatkowo rozwiązania oferowane przez firmy pozabankowe są w stanie znacząco obniżyć koszty pożyczki. Wtedy nierzadko okazuje się, że pożyczka na raty w instytucji pożyczkowej jest po prostu bardziej atrakcyjna, niż kredyt w banku.

Do tego trzeba jeszcze dodać kolejny faktor, który powinien wchodzić w skład pojęcia “atrakcyjności”, a mianowicie dostępność produktów pożyczkowych. Pożyczki w instytucjach pożyczkowych pod tym względem zdecydowanie górują nad kredytami bankowymi.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przede wszystkim należy wspomnieć o niezwykle istotnym rozróżnieniu formalnym, a mianowicie różnicy pomiędzy pojęciem “instytucja pożyczkowa” a “parabank”. W praktyce pożyczek ratalnych mogą udzielać podmioty przynależące do obu tych kategorii, co jednak w żaden sposób nie oznacza, że ich usługi niczym nie różnią się pomiędzy sobą. Instytucje pożyczkowe to podmioty widniejące w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, podlegające regularnej kontroli ze strony KNF oraz działające zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

W odniesieniu natomiast do tzw. parabanków klient niestety nie może mieć żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Kolejną istotną kwestię stanowi proces porównywania ofert różnych pożyczek ratalnych oferowanych przez instytucje pożyczkowe. Bardzo często w tego rodzaju porównania bierzemy pod uwagę jedynie wysokość RRSO, co w żaden sposób nie może być uznane za dobrą strategię. Przy porównywaniu różnych ofert powinniśmy zwracać uwagę na koszt pożyczek podawany w zł. Inne czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to oczywiście również okres trwania pożyczki, wysokość raty miesięcznej a także obecność takich rozwiązań, jak możliwość zawieszenia spłaty pożyczki, przedłużenia jej lub uzyskania pożyczki refinansującej.

Warto oczywiście zwrócić uwagę na to, jak wygląda proces weryfikacji zdolności kredytowej klienta w wydaniu konkretnej instytucji pożyczkowej, tj. jakie bazy są sprawdzane oraz czy firma wymaga od pożyczkobiorcy przedstawiania np. dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych dochodów.

Leave Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *