Nieregularne dochody a pożyczka

pożyczka

Kłopoty finansowe to jedna z największych obaw całego społeczeństwa. Niepewność towarzysząca temu, czy będziemy wstanie opłacić rachunki za media w mieszkaniu, czy zapewnić pożywienie dla swojej rodziny mogą powodować dużą ilość stresu i nerwów. W szczególnie niekorzystnym położeniu w takiej sytuacji znajdują się osoby, które utrzymują się z nieregularnych dochodów. W większości przypadków nie mogą oni liczyć na współpracę z bankami w przypadku nagłej potrzeby zastrzyku gotówki np. w okolicznościach nieszczęśliwego wypadku, lub nieprzewidzianych wydatków. Dla osób, które nie mogą wykazać stałego przychodu, jeszcze trudniejszym zadaniem będzie otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Tego typu tranzakcie zwykle obejmują wysokie kwoty pieniędzy, dlatego banki nie chcą ryzykować ewentualnych strat. Często nie pomoże nawet posiadanie sporego zapasu oszczędności ponieważ dla banków ważniejsza jest pewność o możliwości systematycznego spłacania nawet w przypadku straty odłożonych pieniędzy.

Czy to oznacza, że osoby, które pracują na umowę zlecenie, umowę o prace czy freelancerzy nie mogą liczyć na udzielenie pożyczki? Na szczęście nie jest to prawda. I choć temat nieregularne dochody a pożyczka jest niebywale złożony i zdarza się, że decyzje podejmowane o jej przyznaniu nie są konsekwentne, to obecnie jest kilka możliwości na otrzymanie pożyczki nawet przy takich warunkach. Jedną z popularniejszych alternatyw dla banków są firmy pożyczkowe. W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost tego typu firm na rynku. Z powodu tej konkurencji, są one zmuszone do proponowania korzystnych warunków dla klientów. Czym jednak są firmy pożyczkowe i jak działają?

Działalność firm pożyczkowych- szansa na kredyt

Firmy pożyczkowe  to instytucje pozabankowe, które udzielają pożyczek na całkowicie innych zasadach. Przede wszystkim, maja one prawo do podejmowania decyzji o przydzieleniu pieniędzy na podstawie indywidualnej oceny sytuacji klienta. Firmy pożyczkowe należą do Związku Firm Pożyczkowych (ZFP), który odgórnie kontroluje ich działania. Obejmuje to min. zakaz ustanawiania odsetek powyżej czterokrotności stopu kredytu lombardowego. Pożyczki, na których uzyskanie nie potrzebujemy zdolności kredytowej, z reguły są nieco wyżej oprocentowane. Jednocześnie jednak, udziela się ich na zdecydowanie krótszy termin (zazwyczaj jest to okres do kilku miesięcy), przez co, dodatkowa suma odsetek, którą musi zapłacić pożyczkobiorca nie jest wysoka. Istnieją oczywiście pewne ograniczenia, które nie powinny jednak być dużą przeszkodą. Większość firm udzielających tego typu pożyczek wymaga od klienta polskiego obywatelstwa, oraz posiadania minimalnego wieku 18 lat. Czasem zdarza się, że maksymalnym wiekiem otrzymania pieniędzy z tego źródła jest 70 lat. Niektóre firmy, w celu upewnienia się czy klient będzie wypłacalny, mogą wymagać 3 miesięcznego wykazu przychodów na konto bankowe. Mają one jednak zdecydowanie niższe wymagania niż banki. Dodatkową korzyścią dla klienta jest to, że większość firm pożyczkowych oferuje swoje usługi przez internet. Wystarczy podać dane osobowe oraz adres zamieszkania a umowa zostanie dostarczona przez kuriera.