Oferta działających na rodzimym rynku instytucji pożyczkowych już dawno temu wykroczyła poza popularne chwilówki, czyli szybkie pożyczki krótkoterminowe na relatywnie niewielkie kwoty pieniędzy. Aktualnie klienci sektora pożyczkowego mają więc możliwość korzystania również takich rozwiązań, jak chociażby linie pożyczkowe a zwłaszcza pożyczki długoterminowe w systemie spłat ratalnych.
Co zrozumiałe, to właśnie ostatnie z wymienionych rozwiązań budzi coraz większe zainteresowanie ze strony tych pożyczkobiorców, którzy szukają ciekawej alternatywy dla trudno dostępnych kredytów gotówkowych w bankach. Pod względem mechanizmu swojego działania pożyczki długoterminowe w firmach pożyczkowych dość znacznie zbliżają się do kredytów bankowych. Jednocześnie jednak nowoczesne instytucje pożyczkowe są w stanie zaoferować swoim klientom całe szerokie spektrum różnego rodzaju opcji dodatkowych, których co do zasady nie znajdziemy w ofertach banków. Warto wspomnieć, że również bazowe warunki pozabankowych pożyczek ratalnych sukcesywnie stają się coraz bardziej atrakcyjne, niekiedy oferując RRSO na poziomie jedynie nieznacznie wyższym, niż oprocentowanie kredytów w bankach.
Czym są i jak działają pozabankowe pożyczki długoterminowe?
Co do zasady, pożyczki długoterminowe dostępne w ofertach instytucji pożyczkowych można podzielić na dwa podstawowe segmenty. Pierwszy i zdecydowanie bardziej popularny spośród nich to pożyczki w tradycyjnym systemie spłaty rat miesięcznych. W tym wypadku klient spłaca ratę pożyczki w każdym kolejnym miesiącu. Drugi segment, właściwy przede wszystkim dla firm wywodzących się z rynku brytyjskiego, to spłata rat w systemie tygodniowym.
Jeżeli chodzi o maksymalne dostępne kwoty pożyczek oraz okres trwania umowy to oferta pożyczkodawców wykazuje naprawdę wysoki stopień zróżnicowania. Klienci znajdą więc pożyczki na kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Okres spłaty w przypadku oferty niektórych firm może zaś kształtować się nawet na poziomie 48 miesięcy.
Warto również wskazać na wspominane już wcześniej opcje dodatkowe. Przede wszystkim, pożyczki ratalne często wiążą się z różnego rodzaju programami lojalnościowymi, które są dedykowane dla stałych klientów. Uczestnictwo w takim programie co do zasady pozwala pożyczkobiorcy na sukcesywne zmniejszanie kosztów kolejnych pożyczek, oczywiście przy założeniu, że poprzednie zobowiązania były spłacane w sposób terminowy. Inną ciekawą opcję stanowi możliwość wypłaty kwoty pożyczki ratalnej przez czek GIRO, czyli z pominięciem obiegu bankowego, co rzecz jasna może okazać się rozwiązaniem wysoce atrakcyjnym dla sporej grupy klientów.
Pożyczki długoterminowe na oddłużenie
Osobny sektor oferty niektórych firm pożyczkowych stanowią pożyczki długoterminowe na oddłużenie. Rozwiązanie to często bywa błędne identyfikowane jako pozabankowy odpowiednik kredytów konsolidacyjnych. W rzeczywistości, pożyczka oddłużeniowa działa według odmiennego mechanizmu. Klient po prostu otrzymuje finansowanie w kwocie, która pozwoli mu na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki na oddłużenie są dostępne również dla tych pożyczkobiorców, którzy mają np. negatywną historię w bazach.