Jak wybrać najlepsze i najtańsze konto firmowe?

konto firmowe

Nie da się obecnie prowadzić firmy bez konta bankowego. Niemalże każdego dnia korzysta się z niego celem rozliczenia się z klientami i dostawcami, wypłacenia pieniędzy pracownikom itp. Przez konto firmowe przepływa ogromna ilość gotówki, dlatego też nie należy dać się złapać na pierwszą lepszą ofertę, a wyszukać bank, który zaoferuje naprawdę atrakcyjne warunki. O czym należy pamiętać, szukając konta dla swojej firmy.

Dlaczego wybór odpowiedniego konta firmowego jest tak ważny?

Decydując się na założenie konta firmowego, musimy być świadomi tego, że jest to wybór na lata. O ile zwykłe konto bankowe możemy zmieniać niemalże co chwilę, tak w przypadku rachunku firmowego nie jest to wcale takie proste. Dokonać zmian numeru trzeba by było na wszystkich fakturach, drukach, a co najgorsze, także i w urzędach. Z tego też powodu, w momencie gdy zakładamy firmę, musimy być w 100% pewni swojej decyzji. 

Na co zwracać uwagę wybierając konto firmowe?

Zanim zdecydujemy się na założenie konta bankowego, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty. Zamiast męczyć się i robić to ręcznie, warto skorzystać ze specjalistycznych stron, które zbiorą dane za nas. Jeśli szukacie witryny zawierającej rankingi kont firmowych, znajdziecie ją tutaj.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy zastanowić się nad kilkoma zagadnieniami. Przede wszystkim bardzo istotne jest to, jaką spółkę pragniemy założyć. Banki posiadają osobną ofertę dla jednoosobowych działalności gospodarczych, a osobną dla spółek, stowarzyszeń itp.

Koniecznie trzeba też przeanalizować jakie operacje na koncie będą wykonywane najczęściej i czy będziemy potrzebować opcji wypłacania pieniędzy z bankomatów. Dlaczego o tym wspominamy? Przelewy będziemy wykonywali bardzo często, dlatego dobrze jest, jeśli będą one darmowe. O ile w przypadku transferów gotówkowych na terenie kraju jest to standardem, tak przelewy zagraniczne mogą kosztować naprawdę dużo i warto znaleźć jak najbardziej atrakcyjną ofertę. Podobnie wygląda sytuacja z wypłatami z bankomatów. Jeśli planujemy często wypłacać pieniądze, koszty takiej operacji powinny być jak najniższe. 

Firmy bardzo często potrzebują korzystać z opcji zaciągnięcia kredytu. Jeśli będziemy w takiej sytuacji, koszta takiej operacji powinny być jak najniższe. Banki oferują różne linie kredytowe, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie są dokładne koszty zaciągnięcia pożyczki oraz odsetki. Pamiętajmy, że nie wszystkie opłaty zawarte są w RRSO, dlatego trzeba dokładnie czytać umowy.

Kolejnym istotnym punktem są opłaty za kartę. Mimo że z pozoru nie są to duże pieniądze, w skali roku możemy stracić na tym nawet kilkadziesiąt złotych. Warto poszukać jak najtańszej oferty. 

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać regulamin i przeanalizować ją dokładnie pod kątem różnego rodzaju kruczków prawnych. Wiele osób daje się nabrać na chwytliwą nazwę konta, które w rzeczywistości jest beznadziejne. Pamiętajmy więc, że jakość oferty powinniśmy przedkładać ponad wszystko.